!f Ankara’da Hangi Filmleri Seçelim

!f Ankara’nın başlamasına sadece bir gün kaldı. Belki biraz geç kaldık ama bu sefer sırf festival sırasında izlediğim filmlere yorum yapmanın dışında öncesinde de festival takipçilerine hangi seans için hangi filmi seçelim konusunda bir hizmetimiz olsun dedim. Diğer festivallerde filmlerin büyük bir kısmı en az iki kez gösterildiği ve festivallerin süresi de bir hafta kadar olduğu için istenildiği ve vakit olduğu takdirde festivaldeki hemen hemen tüm filmleri izlemek mümkün oluyor. Oysa !f Ankara’da sadece dört günde 2 salonda 41 film gösteriliyor (Cinemaximum Cepa dışındaki gösterim ve etkinlikleri şimdilik dışarda tutalım). Bu durumda vaktiniz olsa da her seans için karşılıklı salonlarda oynayan iki filmden birini seçmek zorundasınız. Kendi adıma çeşitli faktörleri göz önüne alarak tüm filmleri değerlendirdim ve kendime bir izlence çıkardım. Elbette aynı filmleri seçiniz demiyorum ama kısaca nedenleri ile birlikte yazayım, belki film seçemeyenlere faydası olur.

Filmler hakkında çok detaylı bilgiler vermeyeceğim. Bu nedenle filmlerin konuları ile ilgili olarak seyircileri festivalin sitesine ya da kataloglara davet ediyoruz.

28 Şubat Perşembe:

12:30 – A Som Ao Redor / Komşu Sesler
13:00 – Consuming Spirits / Ruhları Tüketmek

Komşu Sesler modern yaşam üzerine gerilim tonları da olan bir hikaye anlatırken Ruhları Tüketmek ise farklı animasyon tekniklerini bir arada kullanan bir animasyon. Eleştirilerini ve ödüllerini incelediğiniz zaman Komşu Sesler’in bir adım daha öne çıkmış olduğunu görüyorsunuz. Ayrıca Komşu Sesler, festivalin İstanbul ayağında Keş!f jürisinin ödülünü de aldı. Benim seçimim Komşu Sesler ama özellikle animasyon sevenler Ruhları Tüketmek’i de dikkate almalı. Bu arada her iki filmin de 130 dakikanın üzerinde olduğunu ekleyelim.

——————————————

15:00 – Devremülk
15:30 – Back To The Square / Meydana Dönüş

Devremülk enteresan bir Türk filmi, Meydana Dönüş ise Arap Baharı sonrası yaşananlara bakan bir belgesel. Şimdi kendi filmimize üvey evlat muamelesi yapmış olacağım ama Devremülk’ü daha rahat seçim yapabildiğimiz başka bir festivalde izleyebileceğimizi düşündüğüm için Meydana Dönüş’ü seçtim. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda farklı festivallerde gösterilen Arap Baharı ile ilgili belgeselleri olay çok tazeyken çekildiği için durumun heyecanına kapılıp olayları geniş kapsamlı değerlendiremediği için eleştirmiştim, üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra çekilen Meydana Bakış’tan daha kapsamlı bir bakış umuyorum.

——————————————

17:00 – We Are Legion: The Story of Hacktivists / Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikâyesi
17:30 – Call Me Kuchu / Ben Kuçuyum

İki belgesel karşı karşıya. Biri adından da belli olduğu üzere bir hacker grubunun hikayesine götürüyor bizi, diğeri ise Uganda’da eşcinsel olmak üzerine bir belgesel. Aslında yakın zamanda KuirFest’de eşcinseller ile ilgili belgeseller izledik, hackerlar ile ilgili meseleler de çalıştığım işle ilgili olunca ilk tercihim o yöndeydi ama Ben Kuçuyum çok iyi eleştiriler almış bir belgesel. Kaçırmamak lazım.

——————————————

19:00 – Frances Ha
19:30 – Black Pond / Kara Göl

Yaptığım zor seçimlerden biri. Frances Ha bir Noah Baumbach filmi demek yeterli aslında. Bu yıl adını da sıkça duyduğumuz filmlerden biri. Siyah-beyaz görüntüleri, yeni dalga bağlantıları gayet merak uyandırıyor. Kara Göl ise özetine ve fragmanına baktığımda çok seveceğimi tahmin ettiğim bir film. Festival kataloğunda ne diyor filmle ilgili: “çarpık mizahı, iddiasız derinliği, saçmasapan diyaloglarla güzel sözlerin karışımı”. Evet bu filmi severim muhtemelen ama Frances Ha da kaçırılmamalı. İşin bir de şu boyutu var. Festival kataloğunda Frances Ha’nın Türkiye dağıtımcısı Bir Film olarak görülüyor. Yani gösterime girme ihtimali var ama henüz gösterim tarihi belirlenmemiş. Frances Ha’yı kaçırma riskini göze alamayarak onu seçtim ama Kara Göl’e gidenlere de nasıldı film diye soracağım mutlaka.

——————————————

21:30 – Laurence Anyways
22:00 – All The Light In The Sky / Gökteki Tüm Işıklar

Bir yanda önceki filmlerini pek sevdiğimiz Xavier Dolan’ın yeni filmi, diğer yanda yine sevdiğimiz bir oyuncu olan Jane Adams’ın başrolde olduğu ve 40’ını aşmış kadın oyuncular ile ilgili, tam bir Amerikan bağımsızı olduğu her halinden belli olan bir film. Her ikisi de izlemek istesem de Xavier Dolan adı Laurence Anyways’i fazlasıyla öne çıkarıyor. Ama filmin 161 dakika olması da fena halde düşündürüyor. Günün beşinci filmi olarak izlediğimde uyuklama ihtimalimin çok olduğunu düşünerek içim kan ağlayarak 79 dakikalık Gökteki Tüm Işıklar’ı seçiyorum. Ama o gün 1-2 film izleyecekler için seçim Laurence Anyways olmalı. Bu arada Dolan’ın önceki filmlerinin sinemalarımızda vizyona girmiş olmasına ve Laurence Anyways’ın haklarının Kurmaca Film’de olmasına da güveniyorum. Umarım bu filmi de vizyona sokarlar.

1 Mart Cuma:

12:30 – Stories We Tell / Anlattığımız Hikayeler
13:00 – Uus Maailm / Yeni Dünya

Yine iki belgesel karşı karşıya. İlkinde bir yönetmen kendi ailesi üzerine bir belgesel yapıyor ikincisi ise bir grup aktivistin kendilerine bağımsız bir yaşam alanı yaratma çabaları. İlk film için bir yönetmenin kendi ailesi üzerine yaptığı bir belgesel beni neden ilgilendirsin denebilir ama yönetmenin adının Sarah Polley olması işi değiştiriyor. Esasen oyuncu olarak tanıdığımız Polley’in geçen yıl izlediğimiz Take This Waltz filmini çok sevmiştim, kendi ailesine yaklaşımını da merak ediyorum. Bu yüzden benim için Anlattığımız Hikayeler kolay bir tercih oldu.

——————————————

15:00 – Benim Çocuğum
15:30 – Occupy Love

Benim Çocuğum, çocukları LGBT bireyler olan anne-babalar üzerine yerli bir belgesel. Yapım süreci boyunca sosyal medyadan haberlerini aldık, sonrasında da iyi bir belgesel olduğuna dair çok olumlu yorumlar aldık. Kesinlikle izlenmeye değer bir belgesel olduğundan eminim ama yine kendi filmimize üvey evlat muamelesi yaparak bu filmi başka bir festivalde yakalarım diyerek Occupy Love belgeselini tercih ediyorum. Aman diyeyim bana uyup Benim Çocuğum filmini boş bırakmayın sakın…

——————————————

17:00 – Celeste and Jesse Forever / Vazgeçmem Senden
17:30 – Jason Becker: Not Dead Yet / Jason Becker: Henüz Ölmedi

Yıllar boyunca festival yazılarımı takip edenler bilirler (ki bu yazıda da şimdiye kadarki kısımdan anlaşılmıştır aslında). Sonradan sinemada izleme fırsatım olan bir film varsa festivallerde izlemeyi tercih etmiyorum çok fazla. Bu iki film arasındaki tercihte de bu etkili oldu. Vazgeçmem Senden’in iyi bir bağımsız olduğu açık, hatta başka bir şeye bakmasam iki film arasındaki tercihim de o olurdu. Ama film 24 Mayıs’ta gösterime giriyor. Bu durumda tercihimi hastalıkla boğuştuğu zamanlarda bile müzikten vazgeçmeyen Jason Becker ile ilgili belgeselden yana kullanıyorum.

——————————————

19:00 – On the Road / Yolda
19:30 – Nobody Walks

Walter Salles’in, Kerouac’ın romanına bakışını, Kristen Stewart’ın Twilight sonrası kendini oyuncu olarak kanıtlayıp kanıtlamadığını gayet merak ediyorum ama yine yukardakine benzer bir bakış açısı ile Yolda 22 Mart’ta gösterime gireceği için istikamet Nobody Walks.

——————————————

21:30 – The Paperboy / Gazeteci Çocuk
22:00 – Kibô no kuni / Umut Diyarı

Aynı şeyi tekrarlayacağım. Paperboy 12 Nisan’da gösterime gireceği için tercihim Tohoku depremi sonrası yaşanan nükleer felaketi anlatan Umut Diyarı.

2 Mart Cumartesi:

12:30 – Baraka
12:30 – The Act Of Killing / Öldürme Eylemi

Baraka’yı iyi bir ekranda izlememiş olanlar için zor bir karar. Mutlaka sinemada ya da çok iyi bir kopyadan izlenmesi gereken bir film çünkü. Öldürme Eylemi de festivalin İstanbul ayağında da ödül almış çarpıcı bir belgesel. Hakkında kötü bir eleştiriye rastlamadım. Kendi adıma Baraka’yı yıllar önce sinemada izlediğim, şu anda da evimde Blu-Ray’i olduğu için fazla düşünmeden Öldürme Eylemi’ni tercih ettim ama Baraka’yı izlemeyenleri hatta sadece televizyondan ya da yıllar önce ülkemizde çıkmış olan çok feci bir görüntü kalitesine sahip olan DVD’den izleyenleri sinemaya alalım.

——————————————

15:00 – Everyday / Hergün
15:30 – Ha-Sippur Shel Yossi / Yossi

Normal şartlarda bu iki film arasındaki tercihim bir Michael Winterbottom filmi olan Hergün filmi olurdu. Hem yönetmeni seviyorum hem de karşısındaki film Yossi, 2002 yapımı ve benim izlemediğim Yossi ve Jagger filminin devamı. O filmi izlemeden bu filmi izlemek ne kadar doğru olacak bilemiyorum ama bir önceki seans için seçtiğim Öldürme Eylemi 159 dakika olunca Yossi’yi seçmekten başka şansım kalmadı.

——————————————

17:00 – Love, Marilyn / Sevgiler, Marilyn
17:30 – Berberian Sound Studio / Berberian Ses Stüdyosu

Marilyn Monroe’nun kendi mektupları ve günlüklerinden oluşan bir belgesel kesinlikle ilgimi çekiyor ama Berberian Ses Stüdyosu da bu yılın en iyi eleştiri alan filmlerinden biri. Ayrıca özel bir ilgim olan İtalyan giallo filmlerine saygı duruşu olduğu da söyleniyor, o da yetmezmiş gibi yönetmeni David Lynch ile karşılaştıran yazılar gördüm. Aklım ve gönlüm Marilyn’de kalsa da Berberian Ses Stüdyosu diyorum.

——————————————

19:00 – Le Magasin des suicides / İntihar Dükkanı
19:30 – Bernie / Bernie’nin Suçu Ne?

Patrice Leconte animasyon çekmiş. Üstelik üç boyutlu animasyon çekmiş. Filmin adı da İntihar Dükkanı imiş. Tamamdır, bu üç cümle başka bir şey bilmeden filmi izlemek için yeterli sebep oluşturdu, karşısındaki filmin de çok şansı kalmadı. Bernie filmi hakkında da iyi eleştiriler gördük. Jack Black’i de severiz aslında ama yapacak bir şey yok. Bu arada duyduğumuz kadarıyla İntihar Dükkanı’nın biletleri bitmiş, şu noktadan sonra bilet alacakların Bernie‘den başka şansı kalmadı ama pişman olmayacaklarını sanıyorum.

——————————————

21:30 – Aurora / Kaybolan Dalgalar
22:00 – Iron Sky / Demir Gökyüzü

Sanıyorum festivalin en kolay kararı. Iron Sky’ı Altın Portakal’da izlemiştim zaten. Bu durumda ilginç bir bilim-kurgu olarak gözüken Aurora kolay bir tercih oldu benim için. Ama Iron Sky’ı eğlenceli B filmleri sevenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Zamanında ayın karanlık yüzüne kaçmış, yıllar sonra dünyaya geri dönen nazileri anlatan, politik göndermeleri de olan çok eğlenceli bir film.

——————————————

00:00 – Maniac / Manyak

Karşısında hiçbir film olmadığı için tercih uyku ile bu film arasında olacak. Elijah Wood’u bir katil olarak görmek isteyen korku sineması tutkunlarını salonun yolunu tutacaktır. Filmi izlemek istiyorum ama o saatte uykum gelir benim diyenlere vizyon takviminde 14 Haziran’da gösterime gireceğinin gözüktüğünü hatırlatalım. Yine de 14 Haziran’a çok zaman var, iptal edilip sadece DVD’de çıkma ihtimali de göz önünde tutulmalı.

3 Mart Pazar:

12:30 – Museum Hours / Ziyaret Saatleri
13:00 – Halley / Kuyruklu Yıldız

Pazar sabahı için seçilen her iki film de belli ki tam bir “festival filmi”. Fragmandan ve yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla her ikisi de gayet ağır tempolu filmler. Özellikle sanat tarihine ilgi duyanların Ziyaret Saatleri’ni seçmelerinde fayda var ama benim seçimim kimi kaynaklarda melankolik zombi filmi diye tabir edilen Halley oldu. Tabii zombi filmi dedik ama klasik zombi filmi sevenlere de uygun bir film değil muhtemelen.

——————————————

15:00 – Safety Not Guaranteed / Zaman Yolcuları
15:30 – Joshua Tree 1951: A Portrait of James Dean / Joshua Ağacı 1951: Bir James Dean Portresi

Zaman Yolcuları yine merak ettiğim bir Amerikan bağımsızı ama yine gösterime girecek filmlerden. 26 Nisan’da Ankara’ya da beklediğimiz Zaman Yolcuları’nı es geçiyorum ve James Dean’in hayatına eşcinsel sinema tarafından bakan Joshua Ağacı’nı seçiyorum.

——————————————

17:00 – The Imposter / Hayat Avcısı
17:30 – The Queen Of Versailles / Versay Kraliçesi

Yine iki ilginç belgesel var karşımızda. Hayat Avcısı on üç yaşında kaybolan bir çocuğun üç yıl sonra ortaya çıkmasını ama aslında farklı bir kişi olma ihtimalini anlatan bir belgesel. Adeta bir gerilim filmi deniyor. Versay Kraliçesi ise Amerika’nın en zengin ailelerinden birinin ekonomik kriz sonrası dibe vurması sonrası yine aynı yaşam tarzını sürdürmeye çalışmalarını anlatıyor. Aslında Hayat Avcısı da 15 Mart’ta gösterime giriyor ama hem Ankara’ya gelmeme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum, hem de programa ancak o uydu. Bu nedenle Hayat Avcısı’nı seçiyorum ama Versay Kraliçesi de ıskalanmamalı.

——————————————

19:00 – Samsara
19:30 – Antiviral

İşte festivalin benim için en zor kararı. Baraka’yı referans alırsak Samsara mutlaka sinemada izlemesi gereken bir film. Brandon Cronenberg’in Antiviral’i ise hemen tüm kaynaklarda babasının ilk dönem filmleri ile karşılaştırılan bir film. David Cronenberg’in ilk dönem filmlerinin hastası olduğum düşünülürse mutlaka izlemek istediğim bir film. Ünlülere yakın olmak için onlardan alınan virüsleri kendi vücutlarına enjekte eden insanlar zaten başlı başına ilginç bir hikaye (ilginç gelmediyse ya da David Cronenberg sevmediğiniz bir yönetmense doğrudan Samsara’nın yolunu tutunuz). Antiviral’in Türkiye haklarının Kurmaca Film’de olması önemli bir veri ama film için herhangi bir gösterim tarihi belirlenmemiş henüz. Twitter’dan sorduğum soruya da bir cevap vermediler. Uzun süre düşündükten sonra sinemada izlemeliyim diyerek Samsara’yı seçtim ama Kurmaca Film’e de bir mesaj vermeden geçemeyeceğim. Antiviral’i gösterime sokmazsanız ya da gösterime sokup Ankara’ya yollamazsanız iki elim yakanızda…

——————————————

21:30 – Not Fade Away / Sen Gitmeden Önce
22:00 – Da-reun na-ra-e-suh / Bambaşka Bir Ülkede

Yine zor bir karar. Bir yanda 60’ların rock’n roll ortamında geçen bir film ve Sopranos’un yaratıcısı David Chase’in ilk sinema filmi (1945 doğumlu bir adamın ilk sinema filminden bahsediyoruz bu arada). Üstelik Chase’in yıllardır üzerinde çalıştığı bir proje bu. Çoğunlukla genç oyuncularla çalışmış olsa da James Gandolfini başta kimi Sopranos oyuncuları da var kadroda. Ama işte karşısında Isabelle Huppert olunca işler değişiyor. Huppert, Bambaşka Bir Ülkede filminde üç farklı karakteri canlandırıyor ama üçünün de adı Anne, üçü de Fransız ve üçü de aynı insanlarla, benzer durumlarla karşılaşıyor. Sadece Huppert için değil farklı yapısı için de izlenmesi gereken bir film gibi gözüküyor. Bu yüzden benim seçimim bu film oldu.

İşte benim bu yıl !f Ankara için seçtiğim filmler bu şekilde. Umarım bir faydası olmuştur. Festival sırasında her gece ya da sabaha karşı o gün izlediklerimle ile ilgili ufak yorumlarda buluşmak üzere.

0 Yanıt to “!f Ankara’da Hangi Filmleri Seçelim”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
Kategoriler

Arşiv

Twitter’da ben…

Blog Stats

  • 300.972 hits
Şubat 2013
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Sinema Manyakları blog'u Hasan Nadir Derin tarafından hazırlanmaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: