Ankara’da Yılın En Kısa Gününde, Kısa Metraj Film Gösterimleri

Ankara Fransız Kültür Merkezi ve Büyülü Fener Sineması 21 Aralık’ta (yılın en kısa gününde) önemli bir etkinliği hayata geçiriyor. Film Fabrik bünyesinde hazırlanan, Art Park yapımı dört kısa filmden oluşan bir seçki Türkiyeli yönetmenlerin kısa filmleriyle buluşuyor. Kızılay Büyülü Fener sinemasında gösterilecek sekiz kısa filmin yer aldığı programda, filmlerin ardından Fransa’dan Pierre Henry Debiès ve Türkiye’den Arin İnan Arslan’la söyleşi gerçekleşecektir.

Dünyanın dört bir yanından genç sinemacıları bir araya getiren Film Fabrik’in kısa metraj filmleri Fransa, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti’nden sonra Ankara’da da sunuluyor.

Program çerçevesinde 21 Aralık günü saat 19.00’da Fransız yapım şirketi Art Park’tan ve Türkiye’den dörder kısa film gösterilecektir. Film gösterimlerinin ardından sinema yazarı Sinan Yusufoğlu’nun moderatörlüğünde Fransız yönetmen PH Debiès ve Türkiyeli yönetmen Arin İnan Arslan ile bir söyleşi gerçekleşecektir.

Programda Gösterilecek Filmler

Fransa (Art Park’tan) Kısa Filmler;

Amerikalı yönetmen Andréa A.Stuart’ın 2010 yılında çektiği “Neighbor /Komşu” (15′); Finlanda’nın küçük bir kasabasına yerleşen Amerikalı siyahi bir adamın kasabada geçirdiği günleri merkezine alan film, öteki olma ve dostluk üzerinden hikayesini kuruyor.

Fransız yönetmen Joseph Couturier’in 2005 yılında çektiği “Funny Eye /Komik Göz” (17’27”); korku edebiyatının usta yazarlarından Edgar Allen Poe’nun “Kuyu ve Sarkaç” hikayesinden uyarlandı. Film, bir palyaçonun modern toplumun Engizisyon mahkemeleri tarafından modern yaşamı  temsili değerleri nedeniyle ölüme mahkum edilmesini anlatır. Palyaço dayanılmaz derecede olan fiziksel ve ahlaki baskılara katlanmak zorundadır.

Finlandiyalı yönetmen Antony Bentley’in 2011 yılında çektiği “Driver / Sürücü” (11′); bir cenaze arabası sürücüsü ile ‘ölü’ müşterisi arasındaki yol boyunca süren ilginç sohbete ortak ediyor seyircisini.

Fransız yönetmen Pierre Henry Debies’in 2012 yılında çektiği “Strain/ Zorlanma” (13’19”), yabancı bir ülkeye entegre olamayan genç bir Fransız kadının kıskançlıkla kemirilen zihninin zamanla deliliğe mahkum olmasını incelikli bir hikayeyle anlatıyor. (Filmin ardından yönetmen PH Debies ile bir söyleşi gerçekleşecektir.)

Türkiye’den Kısa Filmler;

Yönetmen Rezzan Yeşilbaş’ın 65. Cannes Film Festivali’nden en iyi kısa film ödülüyle dönen “Be Deng / Sessiz” ( 14′) filmi 1984 yılında Diyarbakır’da tutuklu olan kocasına, cezaevi koşullarında yasak olmasına rağmen yeni bir çift ayakkabı götürmeye çalışan Zeynep’in hikayesini oldukça ustalıklı bir sinemayla anlatıyor.

Uzun metraj filmleriyle de tanıdığımız yönetmen Emre Akay, 2011 yapımı “Kırmızı Alarm” (15′) filminde bir siyasi parti genel başkanı olan Kudret Türkdoğan’ın ve etrafındaki erkeklerin oldukça sorunlu ‘siyasal’ dünyasına götürüyor seyirciyi. Devlet Televizyonu’ndaki konuşmasına saatler kala hazırlıklarını sürdüren başkanın esas derdi, programa bayrak kırmızısı bir kravatla çıkmaktır.

Ertuğ Tüfekçioğlu’nun yönettiği, oyuncu İrem Altuğ’un yazıp başrolünde oynadığı “Direk Aşk” (11′) çaresiz bir kadının hiç beklemediği bir anda aşık olmasını anlatan traji komik bir hikaye.

Yönetmen Arin İnan  Arslan’ın üçüncü kısa metraj filmi “Pera Berbangê / Arpeggio Ante Lucem” (15′), Dersim’de evcil güvercinlerini çarşıda azat ettirerek geçimini sağlayan Bışkov’un ve köylerin boşaltılmasıyla birlikte kente yerleşmek zorunda kalan insanların hikayesi anlatılıyor. (Filmin ardından yönetmen Arin İnan Arslan ile bir söyleşi gerçekleşecektir.)

Söyleşiye Katılacak Yönetmen Biyografileri

PH Debiès

1980 yılında Fransa’da doğan PH Debiès, Poitiers Üniversitesi’nden sonra Paris’te bulunan bir okulda sinema eğitimi alır. 2000 yılında yönetmenler topluluğunu kuran PH Debiès, birçok kısa metrajlı film ve müzik klipleri çeker. Günümüzde Art Park şirketi bünyesinde yönetmen ve program kurgu sorumlusu olarak, gençlere yönelik video atölye çalışmaları yaparak  ve bağımsız fotoğrafçı olarak çalışmaktadır.

Filmografisi

Mars Requiem – 15mn/2003 – 16mm

L’Appel du Large – 17min/2004 – MiniDV

Tic-Tac – 4min/2005 – MiniDV

Panic Zone – 7min/2006 – HDV

Au bout du nerf – 7min/2007 – HDV

36ème Sous-Sol – 13min/2010 – HD

Strain – 13min/2012 – HD

Poney Club – 26min/2013 – HD

 

Arin İnan ARSLAN

1982, Tunceli doğumlu. 2004’te ilk kısa filmi “Kırıntı”yı çekti. 2005 yılında Ege Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2006 yılında çektiği ikinci kısa filmi “Sî û Ba” ile Tahran Uluslararası Kısa Film Festivali’nde En iyi Asya kısa filmi başta olmak üzere bir çok ödül aldı. Dört yıl aradan sonra göç temasını, “kanatları olduğu halde gidememek” fikri üzerinden inceleyen Pera Berbangê isimli kısa filmiyle Berlin Film Festivali’nde yarıştı. Bağımsız olarak sinema yapmaya devam ediyor.

Filmografisi

Pera Berbange (Arpeggio Ante Lucem) -2010

Gölge ve Rüzgar (Si u Ba) – 2006

Kırıntı – 2004

YER: BÜYÜLÜ FENER SİNEMASI / KIZILAY

GİRİŞ / ENTRY: 5 TL

TARİH: 21 ARALIK 2012 – 19.00
ADRES:

Büyülü Fener Sineması
Meşrutiyet Cad. Hatay Sokak No 18
Kızılay

Tel : 0312 425 01 00

0 Yanıt to “Ankara’da Yılın En Kısa Gününde, Kısa Metraj Film Gösterimleri”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
Kategoriler

Arşiv

Twitter’da ben…

Blog Stats

  • 300.972 hits
Aralık 2012
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Sinema Manyakları blog'u Hasan Nadir Derin tarafından hazırlanmaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: