AFM Ankamall Sineması’nda 3 Boyutlu Filmlerde Görüntü Kaybı

AFM Ankamall Sineması’nda izlediğim iki 3 boyutlu filmde arka arkaya aynı durum oluşunca konuyu buraya taşımayı doğru buldum. Bir süre önce izlediğim Jonas Brothers konser filmi ve bu gece izlediğim Coraline filminde de görüntünün altında ve üstünde belirgin şekilde, ciddi boyutlarda kayıplar vardı. İnsanların gözlerinden yukarısı gözükmüyor ya da görüntüye girmesi gereken önemli ayrıntılar gözükmüyordu ne yazık ki. İlkinde sorunun filmden kaynaklanabileceğini düşünmüştüm ama aynı sinemada 2 kez aynı sorun oluştuğuna göre sorunun sinemadan kaynaklanıyor olması daha yüksek bir ihtimal.

Araştırıldığında her iki filmin de 1.85:1 formatında çekildiği görülüyor. Ancak eğer yanılmıyorsam her ikisi de 2.35:1 formatında gösterildi ve soruna yol açan da bu oldu. Sorun her neden kaynaklanıyor olursa olsun mutlaka çözülmeli, aksi takdirde bir daha bu salonda 3 boyutlu film izlemeyi düşünmüyorum. Bu arada konu hakkında çıkışta sinemadaki görevli ile de görüştüm. Bu yazıdan da kendilerini haberdar edeceğim. Cevap verdikleri takdirde o da bu sitede yayınlanacaktır.

Karşılaştığım sorunu örnekleri ile anlatmaya çalışayım (ilk imajlar filmin orijinal fragmanından alınmıştır, takip eden imajlar ise perdede izlediğim filmin nasıl göründüğü göz önüne alınarak benim tarafımdan hazırlanmışır):

Orijinal görüntü:
coraline1

Sinemadaki görüntü (görüldüğü gibi alt ve üstteki çerçeve kaybolmuş durumda):
coraline1_alt

Orijinal görüntü:
coraline2

Sinemadaki görüntü (eller kadraja sığmıyor, terlikler görünmüyor):
coraline2_alt

Orijinal görüntü:
coraline3

Sinemadaki görüntü (adamın yüzü tam olarak görülmüyor):
coraline3_alt

Orijinal görüntü:
coraline4

Sinemadaki görüntü (aynaya tersten yazılan yazı hiç bir şekilde görülmüyor):
coraline4_alt

Orijinal görüntü:
coraline5

Sinemadaki görüntü (aşağıdaki piyano görüntüye girmiyor):
coraline5_alt

Not 1: Bahis konusu filmler IMAX salonunda gösterilen 3 boyutlu filmler değildir. O salondaki her filmi büyük bir keyifle izledim ve herkese de tavsiye ederim. Konu 6. salonda XPanD teknolojisi ile gösterilen 3 boyutlu filmlerdir.

Not 2: Diğer Afm sinemalarında aynı sorun var mı bilmiyorum. Daha önce 3 boyutlu olarak Afm Cepa Sineması’nda izlediğim Sevgililer Günü Katliamı filminde herhangi bir sorun yaşamamıştım. Ayrıca fırsatım olursa önümüzdeki günlerde diğer sinemalarda da aynı sorunun yaşanıp yaşanmadığına bakmayı düşünüyorum.

30 Mayıs 2009 tarihli edit: Yukarda Coraline filmini farklı sinemalarada da izleyip aynı sorunun yaşanıp yaşanmadığına bakmak istediğimi belirtmiştim. Cinebonus Panora sinemasında filminin tümünü tekrar izledim ve hiç bir sorunla karşılaşmadım. Üstelik görüntü kaybı olmayınca adeta yeni bir film izledim. Ayrıca Kızılay Büyülü Fener sinemasında da filmin ilk 5-10 dakikasını izledim. Zaten bu kadarı sorun olup olmadığını görmek için yeterli idi. Orada da herhangi bir sorun yoktu. Bu durumda sorunun Afm Ankamall sinemasından kaynaklandığı, filmin kopyalarında bir sorun olmadığı kesinleşmiş oluyor.

1 Haziran 2009 tarihli edit: Bugün Afm Ankamall sinemasının müdürü konu ile ilgili arayarak özür diledi ve filmin o seansta yanlış formatta gösterildiğini kabul etti. Daha önceki seanslar için bir şey diyemem ama en azından bundan sonra düzgün oynayacaktır.
Gösterdikleri duyarlılıktan ötürü kendilerine teşekkür ederim.

3 Yanıt to “AFM Ankamall Sineması’nda 3 Boyutlu Filmlerde Görüntü Kaybı”


 1. 1 Burak BAYAR 30 Temmuz, 2009, 4:02

  benim başıma buna benzer birşey gelmişti. 2007 mart ayı, mr bean tatilde filmini izlemeye gittim. gittiğim sinema salonu berbattı. filmi widesceen formatında “crop”yaparak göstermeleri gerekiyordu. salak makinist olduğu gibi gösterdi(4:3 sanırım). üstten mikrofonlar alttan demirler vs vs geçti. tabii ben filme konsantre olamadım. ağız tadıyla gülemedim. dvd den 2. defa izledim ama 1.nin yerini tutmadı.

 2. 2 Hakan Engin 7 Nisan, 2011, 14:11

  Standart bir sinema seyircisinin bu kadar ayrıntıyı görebilmesi-farkedebilmesi gerçekten zor.
  Şimdi aklıma şu geliyor. Filmi bu derece teknik olarak inceleyen bir izleyici, filmin hikayesi-akışını mı izlemiş olur yoksa teknik ayrıntıları mı? 🙂

  • 3 Hasan Nadir Derin 8 Nisan, 2011, 6:01

   Sinema Manyağı olunca insan farkediyor işte 🙂

   Açıkçası zaman zaman film yukarıya fazla kaymış ya da makinist odağı ayarlayamamış, görüntüde bulanıklıklar var gibi gerekçelerle filme konsantre olamadığım, hatta çıkıp düzeltilmesini istediğim de oluyor. Önemsediğim bir filmse DVD’den sonra izlemeyi planlayabiliyorum.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
Kategoriler

Arşiv

Twitter’da ben…

Blog Stats

 • 299.426 hits
Mayıs 2009
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Sinema Manyakları blog'u Hasan Nadir Derin tarafından hazırlanmaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: