22 Oca 2009 için arşiv

29. Altın Ahududu Ödülleri (Razzie Awards) adayları belli oldu

Geleneksel olarak yılın Oscar’larından bir gün önce verilen ve adaylıkları da Oscar adaylıklarından bir gün önce açıklanan Altın Ahududu ödüllerinin adayları açıklandı. Yılın en kötü filmlerine verilen bu ödüller(!) uzak durulması gereken filmleri belirtiyor bir anlamda. Kazananlar(!) 21 Şubat 2009’da açıklanacak.

Aday listesi ise şu şekilde:

En Kötü Film:
Disaster Movie ve Meet The Spartans (aynı konseptte iki film olduğu için ayrılmamış)
The Happening
The Hottie and The Nottie
In The Name of The King: A Dungeon Siege Tale
The Love Guru

En Kötü Erkek Oyuncu:
Larry The Cable Guy (Witless Protection)
Eddie Murphy (Meet Dave)
Mike Myers (The Love Guru)
Al Pacino (88 Minutes ve Righteous Kill)
Mark Wahlberg (The Happening ve Max Payne)

En Kötü Kadın Oyuncu:
Jessica Alba (The Eye ve The Love Guru)
The Women filminin tüm oyuncu kadrosu (Annette Bening, Eva Mendes, Debra Messing, Jada Pinkett-Smith ve Meg Ryan)
Cameron Diaz (What Happens In Vegas)
Paris Hilton (The Hottie And The Nottie)
Kate Hudson (Fools’ Gold ve My Best Friend’s Girl)

En Kötü Yardımcı Erkek Oyuncu:
Uwe Boll (Uwe Boll’s Postal)
Pierce Brosnan (Mamma Mia!)
Ben Kingsley (The Love Guru, War, Inc. ve The Wackness)
Burt Reynolds (Deal ve In The Name Of The King: A Dungeon Siege Tale)
Verne Troyer (The Love Guru ve Uwe Boll’s Postal)

En Kötü Yardımcı Kadın Oyuncu:
Carmen Electra (Disaster Movie ve Meet The Spartans)
Paris Hilton (Repo: The Genetic Opera)
Kim Kardashian (Disaster Movie)
Jenny Mccarthy (Witless Protection)
Leelee Sobieski (88 Minutes ve In The Name Of The King)

En Kötü İkili:
Uwe Boll ve herhangi bir oyuncu, kamera ya da senaryo
Cameron Diaz ve Ashton Kutcher (What Happens In Vegas)
Paris Hilton ve Christine Lakin ya da Joel David Moore (Hottie & The Nottie)
Larry The Cable Guy ve Jenny Mccarthy (Witless Protection)
Eddie Murphy ve Eddie Murphy (Meet Dave)

En Kötü Devam Filmi, Yeniden Yapım ya da Çalıntı:
The Day The Earth Blowed Up Real Good
Disaster Movie ve Meet The Spartans
Indiana Jones and The Kingdom of The Crystal Skull
Speed Racer
Star Wars: The Clone Wars

En Kötü Yönetmen:
Uwe Boll (1968: Tunnel Rats, In The Name Of The King ve Postal)
Jason Friedberg ve Aaron Seltzer (Disaster Movie ve Meet The Spartans)
Tom Putnam (The Hottie And The Nottie)
Marco Schnabel (The Love Guru)
M. Night Shyamalan (The Happening)

En Kötü Senaryo:
Jason Friedberg ve Aaron Seltzer (Disaster Movie ve Meet The Spartans)
M. Night Shyamalan (The Happening)
Heidi Ferrer (The Hottie And The Nottie)
Doug Taylor (In The Name Of The King: A Dungeon Siege Tale)
Mike Myers ve Graham Gordy (The Love Guru)

En Kötü Kariyer:
Uwe Boll

Reklamlar

2. Yeşilçam Ödülleri’nin adayları belli oldu

Geçtiğimiz yıl, Türkiye’nin Oscar’ları olma iddiası ile yola çıkan Yeşilçam Ödülleri bu yıl ikinci kez verilecek. Doğrusu geçtiğimiz yıl çok fazla ses getirmemişti bu ödüller ama bakalım bu yıl durum ne olacak. Adaylar arasında en iyi filme de aday olan beş film dikkatleri çekiyor. Ulusal Sinema Platformu üyeleri, sektör temsilcileri, sinema yazarları ve 2009 ödüllerine aday filmlerin yaratıcılarından oluşan 600 kişilik bir grubun oyları ile belirlenen bu adaylar arasında kazananlar 1500 kişilik daha geniş bir grup tarafından belirlenecek. Ayrıca Turkcell En İyi İlk Film ödülü için Turkcell kullanıcıları da oy kullanabilecek. Ödüller 3 Mart 2009’da sahiplerini bulacak.

Aday listesi şöyle (adaylar 2008 yılında gösterime giren Türk filmleri içinden belirleniyor):

En İyi Film:
Üç Maymun
Sonbahar
Issız Adam
Devrim Arabaları
A.R.O.G.

En İyi Yönetmen:
Nuri Bilge Ceylan (Üç Maymun)
Özcan Alper (Sonbahar)
Çağan Irmak (Issız Adam)
Tolga Örnek (Devrim Arabaları)
Cem Yılmaz/ Ali Taner Baltacı (A.R.O.G.)

Turkcell İlk Film:
Sonbahar
Devrim Arabaları
Gitmek
Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım
120

En İyi Erkek Oyuncu:
Onur Saylak (Sonbahar)
Yavuz Bingöl (Üç Maymun)
Cem Yılmaz (A.R.O.G.)
Çetin Tekindor (Ulak)
Taner Birsel (Devrim Arabaları)

En İyi Kadın Oyuncu:
Hatice Aslan (Üç Maymun)
Nurgül Yeşilçay (Vicdan)
Demet Akbağ (O… Çocukları)
Ayça Damgacı (Gitmek),
Melis Birkan (Issız Adam)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:
Ercan Kesal (Üç Maymun)
Serkan Keskin (Sonbahar)
Selçuk Yöntem (Devrim Arabaları)
Volga Sorgu (Gitmek)
Zafer Algöz (AROG)
Altan Erkekli (O… Çocukları)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:
Megi Koboladze (Sonbahar)
Selen Uçer (Ara)
Şerif Sezer (Ulak)
Yıldız Kültür (Issız Adam)
Özgü Namal (O… Çocukları)

En İyi Senaryo:
Özcan Alper (Sonbahar)
Çağan Irmak (Issız Adam)
Ebru Ceylan/ Ercan Kesal/ Nuri Bilge Ceylan (Üç Maymun),
Tolga Örnek/ Murat Dişli (Devrim Arabaları)
Sırrı Süreyya Önder (O… Çocukları)

En İyi Müzik:
Aria Müzik (Issız Adam)
Mazlum Çimen (Son Cellat)
Demir Demirkan (Devrim Arabaları)
Zülfü Livaneli (Vicdan)
Cahit Berkay (Yağmurdan Sonra)
Evanthia Reboutsika (Ulak)

En İyi Görüntü Yönetmeni:
Gökhan Tiryaki (Üç Maymun)
Feza Çaldıran (Sonbahar)
Soykut Turan (AROG)
Hasan Gergin (Devrim Arabaları)
Mirsad Heroviç (Ulak)

Genç Yetenek:
Ahmet Rıfat Şungar (Üç Maymun)
Onur Ünsal (Devrim Arabaları)
Ozan Bilen (Girdap)
Atakan Yağız (Ulak)
Emrah Özdemir (Gitmek)

Oscar’ların tersine bu ödüllerdeki adayların hepsini izleme fırsatı bulduk. Bu durumda kişisel olarak oy verme şansım olsaydı kimlere verirdim onu da belirtmek ve bazı kategorilere ufak notlar düşmek istedim:

En İyi Film: Üç Maymun
(Sonbahar’a da bir itirazım olmaz)
En İyi Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan (Üç Maymun)
Turkcell İlk Film: Sonbahar
(Hiç düşünmeden)
En İyi Erkek Oyuncu: Onur Saylak (Sonbahar)
En İyi Kadın Oyuncu: Hatice Aslan (Üç Maymun)
(Aslında hiçbir aday tam anlamıyla içime sinmedi)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Volga Sorgu (Gitmek)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Megi Koboladze (Sonbahar)
(Bu dalda da çok içime sinen aday olmadı)
En İyi Senaryo: Özcan Alper (Sonbahar)
En İyi Müzik: Aria Müzik (Issız Adam)
(Son Cellat, Yağmurdan Sonra gibi müziklerinden başka elle tutulur hiç bir şeyi olmayan filmlerin adaylıkları ile ilginç bir kategori olmuş, Issız Adam aslında nostaljik parçaları ile dikkat çekti ama özgün müziği de hiç fena değildi)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Gökhan Tiryaki (Üç Maymun)
Genç Yetenek: Emrah Özdemir (Gitmek)
(filmin belki de en iyi oyuncusuydu)


Sinema Manyakları, Gezici Festival'i destekliyor.

Kategoriler

Arşiv

Twitter’da ben…

Blog Stats

  • 261.080 hits
Ocak 2009
P S Ç P C C P
« Ara   Şub »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Sinema Manyakları blog'u Hasan Nadir Derin tarafından hazırlanmaktadır.
Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: